Feedback to informacja zwrotna, wykorzystywana w rozwoju projektu, osoby, czy organizacji. Jest raczej niedoceniany i mało wykorzystywany i niewielu liderów potrafi dawać dobry, konstruktywny feedback. Często jest mylony z krytyką. Dobry feedback to komunikat zwrotny, który wpływa na rozwój projektu lub osoby i dobry feedback zawsze niesie w sobie intencję pozytywną. Najlepiej jak przyjmuje formę rozmowy. Poprawia wyniki w zespole i rozwija produkt, wzmacnia kompetencje i poczucie przynależności.
Wirus przekonań
Dopóki nie zmienimy przekonania, że rozwój i wzmacnianie innych skupia się na mocnych stronach a nie na brakach, ciężko zastosować dobry komunikat zwrotny. Dostrzeganie braków i błędów jest ważne pod warunkiem, że wiemy co z tym zrobić. Wiele zespołów nie współpracuje dobrze przeważnie z powodu dyskomfortu swobodnej wypowiedzi i lęku przed oceną. Wynika to najczęściej z doświadczeń szkolnych. Stąd być może ta trudność, skoro nasza kreatywność, otwartość i żywiołowość jest skutecznie gaszona od najmłodszych lat.
Temat jest mi bliski po osobistych odkryciach, które miały miejsce w Szkole Trenerów grupy Trop. Tam po raz pierwszy (w wielu 35 lat!) doświadczyłam skuteczności pracy na wzmacnianiu mocnych stron, a nie skupianiu się na tym, co w nas lub w innych nie działa. Na początku czułam opór, bo miałam wyuczony nawyk naprawiania tego, co słabe. Od tego czasu zwracam na to uwagę i wprowadzam te praktyki. Doświadczam od innych dużej wdzięczności jakby to było coś niezwykłego co pokazuje, że temat ważny i potrzebny. Wg mnie to praca ze zmianą przekonań i rozwijania empatii. Dlatego jest to trudne, bo jako osoby dorosłe często musimy oduczyć się tego, czego nauczyliśmy się jako dzieciaki.
Feedback w pracy kreatywnej
Pracuję w branży kreatywnej 20 lat i widzę dużą zależność między wykorzystaniem feedbacku a ujawnionym potencjałem. Żeby wzmocnić tę zależność i zainicjować dobre praktyki dawania dobrej informacji zwrotnej, powstało szkolenie „Jak dawać dobry feedback w pracy kreatywnej”. Kieruje je do branży kreatywnej, chociaż struktura jest taka sama i sprawdzi się też w innych zespołach. Różnica polega na środowisku i branży, a proces pracy twórczej (nie odtwórczej) jest często odniesieniem do swojej wrażliwości. Ta jest natomiast matką kreatywności i zmian, dlatego tworzenie i sztuka są piękne z uwagi na nią. Ochrona wrażliwości jest dla mnie kluczowa i stawiam na nią duży nacisk. Nieodpowiedni feedback może ją zniszczyć lub nie być w stanie wyciągnąć potencjału, który jest w każdym z nas, bez względu na to czym się zajmujemy.
Zapraszam na szkolenie tych, którzy chcą zrozumieć czym jest dojrzała empatia, nauczyć się jak dawać dobry feedback, nie tylko w pracy i zrozumieć proces projektowy i dynamikę pracy zespołowej.
Jeśli interesuje Cię takie szkolenie w twoim zespole, napisz do mnie.